Aventics 5/3-directional valve, Series 581, size 1 5811481000 V581-5/3CC-I1-2CNA-AA-X-C-T1
€178.80
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5811481000
Manufacturer Nr.
5811481000
V581-5/3CC-I1-2CNA-AA-X-C-T1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€178.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480672142 ITS-DA-160-0250-2-2-1-1-8-000-00-000-ACC
€1,223.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0820022604 DISTRIBUTEUR ELECT "5/2 WV 1/8"" 110V/5
€369.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 1100 l/min |
| Switching principle | 5/3, closed center |
| Version | Closed Center |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Sealing principle | Soft seal |
| Pilot | External, Internal |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 30 mm |
| Valve type | Spool valve |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Flow conductance C | 4.3 l/(s*bar) |
| Throttle | with throttle |
| Frame size | ISO 1 |
| Min. control pressure | 3 bar |
| Max. control pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
- Standardized valve system
- ISO size 1 to 4 available
- Robust design
- Integrated exhaust throttles
- Numerous voltage ranges
- Pressure range up to 16 bar possible
- CNOMO interface
- Small dimensions
- Fast shifting times
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
| Manufacturer Nr. | 5811481000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.280000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



