Aventics valve housing, without cover 5811300000 V581-5/2DP-I1-A-M
€166.81
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5811300000
Manufacturer Nr.
5811300000
V581-5/2DP-I1-A-M
Frequently Bought Together
-
This Item:
€166.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480410776 LP04 ATEX VER 64 AAIIIIIII222
€3,520.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480760898 AV-AV03X17-DSUB44
€2,445.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | 5/2-directional valve, double solenoid, with manual override |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Oil content of compressed air min. | 40 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 400 mg/m³ |
| Max. particle size | 50 µm |
| Weight | 0.27 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 5811300000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.270000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




