Aventics 2x3/2-directional valve, CD01-PA 5714003990 CD01 - 3/2OC
€100.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5714003990
Manufacturer Nr.
5714003990
CD01 - 3/2OC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€100.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480664661 PRA-DA-040-0900-0-2-2-1-1-1-ACC
€203.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480775132 AV-AV03X24-PROFIBUSDP
€4,993.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Nominal flow Qn | 1010 l/min |
| Compressed air connection output | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Connection type | Plate connection |
| Working pressure min. | 2.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Sealing principle | Soft Seal |
| ATEX | suitable for ATEX |
| Certificates | Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Version | 26 mm |
| Control pressure max. | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
| version pneumatic port | NC/NC |
| Compressed air connection input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 1010 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 1010 l/min |
- Standardized valve system with size of 26 mm
- High flexibility and functionality
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
- Pressure range of up to 16 bar
- A combination with Series CD02-AL possible
| Manufacturer Nr. | 5714003990 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.130000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




