Aventics Single subbase 5515410000 551-541
€40.12
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5515410000
Manufacturer Nr.
5515410000
551-541
Frequently Bought Together
-
This Item:
€40.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R450054914 PISTON ROD D100-080 /L=280,1MM
€91.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics compact ejector, Series ECD-IV R412010613 ECD-IV-EC-10-NO
€731.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Base plate |
| Direction of pneumatic port (1) | Down |
| Compressed air connection 1 | G 1/8 |
| Direction of pneumatic port (2,4) | Down |
| Compressed air connection 2 / 4 | G 1/8 |
| Direction of pneumatic port (3,5) | Down |
| Port 3 / 5 | G 1/8 |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 1 |
| Weight | 0.037 kg |
| Material base plate | Die-cast aluminum |
| Manufacturer Nr. | 5515410000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.037000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




