Aventics Mounting kit 5514400080 551-440-8
€131.82
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5514400080
Manufacturer Nr.
5514400080
551-440-8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€131.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480680497 RPC-DA-032-0100-11-1-2-ACC
€183.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Manifold strip, Series CD04 3337110312 CD04-BP11
€127.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Assembly kit |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Max. number of valve positions | 8 |
| Weight | 0.21 kg |
| Screws material | Steel |
| Material tie-rod | Steel |
| Material mounting bracket | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 5514400080 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.210000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






