Aventics Pressure Switches 5510160000 551-016
€282.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5510160000
Manufacturer Nr.
5510160000
551-016
Frequently Bought Together
-
This Item:
€282.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480300232 AS2-ACC-G014
€391.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480327227 AS1-ACC-G014
€280.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | 30 l/min |
| Working pressure min. | 1 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Control pressure min. | 0.6 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Weight | 0.115 kg |
| Housing material | Polyoxymethylene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 5510160000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.115000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




