Aventics Signal interrupter 5510130000 551-013
€167.35
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5510130000
Manufacturer Nr.
5510130000
551-013
Frequently Bought Together
-
This Item:
€167.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480656334 RTC-DA-040-1300-RR-MBM41S00BLP000P0P0
€1,168.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480641564 MSC-DA-020-0200-HG-EE-EE-02-M-S-0-0-BAS
€2,003.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | 120 l/min |
| Working pressure min. | 1 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Weight | 0.11 kg |
| Housing material | Polyoxymethylene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 5510130000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.110000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



