Aventics Coil, Series CO1 5428117022 CO1-FORM_A-024AC-5,2VA-30
€36.01
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5428117022
Manufacturer Nr.
5428117022
CO1-FORM_A-024AC-5,2VA-30
Frequently Bought Together
-
This Item:
€36.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480067373 KPZ-DA-050-0300-2141224110000200000000-B
€304.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480653652 RPC-DA-032-0025-12-1-3-BAS
€102.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Coil width | 30 mm |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Connector standard | EN 175301-803, form A |
| Protection class | IP65 |
| Duty cycle ED | 100 % |
| Compatibility index | 14 |
| Electrical connection 2 | Plug |
| Number of poles | 3-pin |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 24 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 24 V |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -20% / +10% |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -10% / +20% |
| Holding power AC 50 Hz | 5.2 VA |
| Holding power AC 60 Hz | 3.9 VA |
| Weight | 0.096 kg |
| Housing | Thermoplastic elastomer |
- Coil widths 15, 22 and 30 mm
- Electrical connections: M8, form A, form B, form BI, Form C
- ATEX
- Operational voltages 12, 24, 48, 110, 220 VDC or 24,110,230 VAC
| Manufacturer Nr. | 5428117022 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.096000 |
| HS-Code | 85059090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




