Aventics Pilot valve 5420890080 VORSTEUERVENTIL CNOMO 220V-DC
€92.94
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5420890080
Manufacturer Nr.
5420890080
VORSTEUERVENTIL CNOMO 220V-DC
Aventics Pilot valve 5420890080 VORSTEUERVENTIL CNOMO 220V-DC is available to buy in increments of 5
Frequently Bought Together
-
This Item:
€92.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480768852 HF04-12-40
€3,069.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480605481 TRB-DA-040-0500-0-2-3-1-1-1-BAS
€186.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 220 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Standards | CNOMO / NFE 49-003-1 |
| Pilot valve width | 30 mm |
| Power consumption DC | 2 W |
| Power consumption | Low power consumption |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Protection class with connection | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| Weight | 0.17 kg |
| Manufacturer Nr. | 5420890080 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.170000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




