Aventics Round plug connector, Series CON-RD 1834484144 CON-RD-FS-M8-4-3000-PUR-OW-4
€21.37
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1834484144
Manufacturer Nr.
1834484144
CON-RD-FS-M8-4-3000-PUR-OW-4
Frequently Bought Together
-
This Item:
€21.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480236215 HF03LG VER 40 GGGGGGGG
€2,410.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 1827005936 COUNTER BEARING ART-ARR-MAL-C12PN-40
€231.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Round plug connectors |
| Cable | with cable |
| Max. operating voltage AC | 48 V DC |
| Max. operating voltage DC | 48 V AC |
| Electrical connection 1, type | Socket |
| Electrical connection 1, thread size | M8x1 |
| Electrical connection 1, number of poles | 4-pin |
| Electrical connection 1, coding | A-coded |
| Cable exit 1 | straight |
| Cable exit angle | 180° |
| Electrical connection 2, type | open cable ends |
| Number of wires | 4 |
| Shielding | unshielded |
| Cable length | 3 m |
| Certificates | UL (Underwriters Laboratories) |
| Protection class | IP67 |
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 85 °C |
| Max. current | 4 A |
| Wire cross-section | 0.25 mm² |
| Cable-Ø | 4.5 mm |
| Weight | 0.087 kg |
| Housing material | Polyurethane |
| Material cable sheath | Polyurethane |
- Round plug connectors with connected cable
- M8x1, M12x1, M23, 7/8"
- Y cable
| Manufacturer Nr. | 1834484144 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.087000 |
| HS-Code | 85366930 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



