Aventics Coil, Series CO1 1827414299 CO1-CABLE-3M-110AC-3,0VA-30MM-ATEX
€168.01
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1827414299
Manufacturer Nr.
1827414299
CO1-CABLE-3M-110AC-3,0VA-30MM-ATEX
Frequently Bought Together
-
This Item:
€168.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480960178 RTC-25-0550-M
€50.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480646561 MSC-DA-020-0040-MG-EE-HM-1R-M-R-0-E-BAS
€921.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Coil width | 30 mm |
| ATEX | ATEX |
| Certificates | ATEX |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Protection class | IP65 |
| Cable length | 3 m |
| Duty cycle ED | 100 % |
| Compatibility index | 14 |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 110 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 110 V |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +10% |
| Holding power AC 50 Hz | 2.9 VA |
| Switch-on power AC 50 Hz | 3 VA |
| Weight | 0.38 kg |
- Coil widths 15, 22 and 30 mm
- Electrical connections: M8, form A, form B, form BI, Form C
- ATEX
- Operational voltages 12, 24, 48, 110, 220 VDC or 24,110,230 VAC
| Manufacturer Nr. | 1827414299 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.380000 |
| HS-Code | 85045000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





