Aventics Pilot valve, Series DO35 1827414020 3/2NO-024AC
€96.53
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1827414020
Manufacturer Nr.
1827414020
3/2NO-024AC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€96.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480621441 TRB-DA-125-0060-1-2-2-1-1-1-BAS
€628.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R413000195 SEALING TAPE D32-80 -7METER -R
€378.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Version | NO |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 24 V |
| Manual override | with detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Valve type | Poppet valve |
| Connection type | Pipe connection |
| Return | With spring return |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/8 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 110 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 130 l/min |
| Holding power AC 50 Hz | 14 VA |
| Holding power AC 60 Hz | 14 VA |
| Switch-on power AC 50 Hz | 21 VA |
| Switch-on power AC 60 Hz | 21 VA |
| Duty cycle | 100 % |
| Manufacturer Nr. | 1827414020 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.260000 |
| HS-Code | 85059021 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



