Aventics Reservoir, Series NL2-CLS 1827009341 NL2-CLS-SSS-AO
€136.56
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1827009341
Manufacturer Nr.
1827009341
NL2-CLS-SSS-AO
Frequently Bought Together
-
This Item:
€136.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 7472011000 C12P-032-0025-22101MA11G33-M00-000-0000
€254.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480726651 AV-AV03X16-PROFIBUSDP
€2,690.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Reservoir |
| Version | reservoir, metal, with inspection glass |
| Filter reservoir volume | 25 cm³ |
| Condensate drain | fully automatic, open without pressure |
| inspection glass | with window |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.31 kg |
| Material reservoir | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 1827009341 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.310000 |
| HS-Code | 84129080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



