Aventics Reservoir, Series NL2-CLS 1827009340 NL2-CLS-SSS-HO
€82.01
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1827009340
Manufacturer Nr.
1827009340
NL2-CLS-SSS-HO
Frequently Bought Together
-
This Item:
€82.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480756154 AV-AV03X16-PROFIBUSDP
€3,508.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0822352004 PRA-DA-050-0100-0-2-2-1-1-1-BAS
€142.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Reservoir |
| Version | reservoir, metal, with inspection glass |
| Filter reservoir volume | 25 cm³ |
| Condensate drain | semi-automatic, open without pressure |
| inspection glass | with window |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.27 kg |
| Material reservoir | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 1827009340 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.270000 |
| HS-Code | 84129080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




