Aventics Manifold block 1825503901 WV02-BP10
€140.41
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1825503901
Manufacturer Nr.
1825503901
WV02-BP10
Frequently Bought Together
-
This Item:
€140.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Mounting screws for wall mounting, Series NL2, NL4 1823414009 ISO4762-M4X60-8.8 VERZ.
€2.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480170439 167-DA-080-0250-DMT4-0101SCW0000-0000S0S
€652.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Manifold strip |
| Direction of pneumatic port (1) | On the side |
| Compressed air connection 1 | G 1/4 |
| Direction of pneumatic port (3,5) | On the side |
| Port 3 / 5 | G 1/4 |
| Exhaust type | Ports separated |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 10 |
| Mounting screw | with hexagon socket |
| Weight | 0.715 kg |
| Material base plate | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 1825503901 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.715000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





