Aventics Manifold block, Series DO16 1825503859 DO16-M5-BP8
€117.37
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1825503859
Manufacturer Nr.
1825503859
DO16-M5-BP8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€117.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480752512 AV-AV05X8-CANOPEN
€2,118.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series AS2-RGS R412006114 AS2-RGS-G038-GAN-020
€43.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Manifold strip |
| Compressed air connection 1 | M5 |
| Direction of pneumatic port (2,4) | On the side |
| Compressed air connection 2 / 4 | M5 |
| Port 3 / 5 | M5 |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Type | Single plug-in wiring |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 8 |
| Grid dimension | 18 mm |
| Mounting screw | M3 |
| Weight | 0.17 kg |
| Material base plate | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 1825503859 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.170000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





