Aventics Manifold block, Series DO16 1825503857 DO16-M5-BP5
€82.16
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1825503857
Manufacturer Nr.
1825503857
DO16-M5-BP5
Frequently Bought Together
-
This Item:
€82.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480190048 167-DA-040-0060-DMT4-0075SCW0000-0000S0S
€337.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480715315 HF03-LG-12-11
€2,262.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Manifold strip |
| Compressed air connection 1 | M5 |
| Direction of pneumatic port (2,4) | On the side |
| Compressed air connection 2 / 4 | M5 |
| Port 3 / 5 | M5 |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Type | Single plug-in wiring |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 5 |
| Grid dimension | 18 mm |
| Mounting screw | M3 |
| Weight | 0.11 kg |
| Material base plate | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 1825503857 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.110000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




