Aventics Manifold block, Series DO10 1825503496 DO10 3 VALVES
€55.79
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1825503496
Manufacturer Nr.
1825503496
DO10 3 VALVES
Frequently Bought Together
-
This Item:
€55.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480749754 HF03-LG-10-40
€2,474.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480733314 HF04-12-46
€3,433.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Manifold strip |
| Compressed air connection 1 | M5 |
| Direction of pneumatic port (2,4) | On the side |
| Compressed air connection 2 / 4 | M3 |
| Port 3 / 5 | M5 |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Type | Single plug-in wiring |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 3 |
| Grid dimension | 11 mm |
| Mounting screw | M1.6 |
| Weight | 0.03 kg |
| Material base plate | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 1825503496 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.030000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



