Aventics Manifold block 1825503186 MANIFOLD BLOCK X6
€88.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1825503186
Manufacturer Nr.
1825503186
MANIFOLD BLOCK X6
Frequently Bought Together
-
This Item:
€88.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480672359 CCI-DA-032-0085-0041244110000000144019-B
€124.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480610036 RTC-DA-032-0090-BV-IBM00S00NLP000P0P0
€512.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Manifold strip |
| Direction of pneumatic port (1) | On the side |
| Compressed air connection 1 | G 1/4 |
| Direction of pneumatic port (3,5) | On the side |
| Port 3 / 5 | G 1/4 |
| Exhaust type | Ports separated |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 6 |
| Weight | 0.57 kg |
| Material base plate | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 1825503186 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.570000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



