Aventics Single subbase, thread connections on the side 1825503143 G1/4 SIDE PORT
€25.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1825503143
Manufacturer Nr.
1825503143
G1/4 SIDE PORT
Frequently Bought Together
-
This Item:
€25.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480745892 HF03-LG-15-12
€2,300.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480768714 AV-AV05X8-PROFIBUSDP
€1,984.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Base plate |
| Direction of pneumatic port (1) | On the side |
| Compressed air connection 1 | G 1/4 |
| Direction of pneumatic port (2,4) | On the side |
| Compressed air connection 2 / 4 | G 1/4 |
| Direction of pneumatic port (3,5) | On the side |
| Port 3 / 5 | G 1/4 |
| Exhaust type | Ports separated |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Direction of pneumatic port (12) | On the side |
| Compressed air connection 12 | G 1/8 |
| Direction of pneumatic port (14) | On the side |
| Compressed air connection 14 | G 1/8 |
| Frame size | ISO 1 |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 1 |
| Grid dimension | 48 mm |
| Weight | 0.17 kg |
| Manufacturer Nr. | 1825503143 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.170000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



