Aventics Coil, Series CO1 1824210235 CO1-FORM_B-230AC-9,7VA-22mm
€18.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1824210235
Manufacturer Nr.
1824210235
CO1-FORM_B-230AC-9,7VA-22mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R424E23557 BLOC-AV03-E-D8-PWL-28M8-3AN-5B
€2,492.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5210780020 521P-125-0150-21101MA01M00-M00-000-0000
€968.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Coil width | 22 mm |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Connector standard | EN 175301-803, form B |
| Protection class | IP65 |
| Duty cycle ED | 100 % |
| Compatibility index | 14 |
| Electrical connection 2 | Plug |
| Number of poles | 3-pin |
| DC operating voltage | 110 V |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 220 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 230 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +10% |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -10% / +10% |
| Holding power AC 50 Hz | 9.7 VA |
| Holding power AC 60 Hz | 7.9 VA |
| Switch-on power AC 50 Hz | 12.6 VA |
| Switch-on power AC 60 Hz | 10.2 VA |
| Power consumption DC | 4.9 W |
| Weight | 0.07 kg |
| Housing | Thermoplastic elastomer |
- Coil widths 15, 22 and 30 mm
- Electrical connections: M8, form A, form B, form BI, Form C
- ATEX
- Operational voltages 12, 24, 48, 110, 220 VDC or 24,110,230 VAC
| Manufacturer Nr. | 1824210235 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.070000 |
| HS-Code | 85059090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




