Aventics Coil, Series CO1 1824210222 CO1-FORM_A-024AC-7,4VA-30mm
€22.15
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1824210222
Manufacturer Nr.
1824210222
CO1-FORM_A-024AC-7,4VA-30mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€22.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0822396410 KPZ-DA-063-0100-0041224310000200000000-B
€255.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5217105770 CPC-DA-032-0150-521710-MODI
€1,950.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Coil width | 30 mm |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Connector standard | EN 175301-803, form A |
| Protection class | IP65 |
| Duty cycle ED | 100 % |
| Compatibility index | 15 |
| Electrical connection 2 | Plug |
| Number of poles | 3-pin |
| DC operating voltage | 12 V |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 24 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +10% |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -10% / +10% |
| Holding power AC 50 Hz | 7.4 VA |
| Holding power AC 60 Hz | 5.2 VA |
| Switch-on power AC 50 Hz | 11.5 VA |
| Switch-on power AC 60 Hz | 9.5 VA |
| Power consumption DC | 6.2 W |
| Weight | 0.11 kg |
| Housing | Thermoplastic elastomer |
- Coil widths 15, 22 and 30 mm
- Electrical connections: M8, form A, form B, form BI, Form C
- ATEX
- Operational voltages 12, 24, 48, 110, 220 VDC or 24,110,230 VAC
| Manufacturer Nr. | 1824210222 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.110000 |
| HS-Code | 85059090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




