Aventics Coil, Series CO1 1824210220 CO1-FORM_A-220AC-8,0VA-30mm
€22.15
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1824210220
Manufacturer Nr.
1824210220
CO1-FORM_A-220AC-8,0VA-30mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€22.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480663835 MNI-DA-20-0135-U-01-01-1-00-000-00
€64.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R424E24495 BLOC-AV03-E-PWL-D8-8M8-AN-BN-2
€1,411.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Coil width | 30 mm |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Connector standard | EN 175301-803, form A |
| Protection class | IP65 |
| Duty cycle ED | 100 % |
| Compatibility index | 15 |
| Electrical connection 2 | Plug |
| Number of poles | 3-pin |
| DC operating voltage | 110 V |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 220 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 230 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +10% |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -10% / +10% |
| Holding power AC 50 Hz | 8 VA |
| Holding power AC 60 Hz | 9.1 VA |
| Switch-on power AC 50 Hz | 11.5 VA |
| Switch-on power AC 60 Hz | 12.6 VA |
| Power consumption DC | 6 W |
| Weight | 0.11 kg |
| Housing | Thermoplastic elastomer |
- Coil widths 15, 22 and 30 mm
- Electrical connections: M8, form A, form B, form BI, Form C
- ATEX
- Operational voltages 12, 24, 48, 110, 220 VDC or 24,110,230 VAC
| Manufacturer Nr. | 1824210220 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.110000 |
| HS-Code | 85059090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




