Aventics Reducing nipple 1823391014 FPT-S-RDZ-G012-G038
€4.04
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1823391014
Manufacturer Nr.
1823391014
FPT-S-RDZ-G012-G038
Aventics Reducing nipple 1823391014 FPT-S-RDZ-G012-G038 is available to buy in increments of 5
Frequently Bought Together
-
This Item:
€4.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480765899 AV-AV05X24-ETHERCAT
€5,687.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480603620 TRB-DA-100-0080-0-2-2-5-1-1-BAS
€581.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection type | External thread |
| Port G | G 1/2 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Port D | G 3/8 |
| Type | FPT-S-RDZ |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 60 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Delivery unit | 5 piece |
| Material | Brass |
| Seal material | Polyvinyl chloride |
| Manufacturer Nr. | 1823391014 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.023000 |
| HS-Code | 73269098 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



