Aventics Precision filter pressure regulator, Series PR1-FRE 0821300411 PR1-FRE-G014-GAN-050-SSN-MA-10,00
€152.94
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821300411
Manufacturer Nr.
0821300411
PR1-FRE-G014-GAN-050-SSN-MA-10,00
Frequently Bought Together
-
This Item:
€152.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series RV1 R412007551 RV1-G034-12,5 BAR
€74.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Precision pressure regulator, Series PR1-RGP 0821302565 PR1-RGP-G014-GAN-SS P(0,05-3,00)
€314.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Precision filter pressure regulator |
| Port | G 1/4 |
| Nominal flow Qn | 750 l/min |
| Filter porosity | 10 µm |
| Condensate drain | Manual |
| Working pressure min. | 0.2 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Regulation range min. | 0.2 bar |
| Regulation range max. | 5 bar |
| Type | 1-part |
| Pressure supply | single |
| Mounting orientation | vertical |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Max. Internal air consumption | 0.01 l/min |
| Filter element | exchangeable |
| Filter reservoir volume | 11.5 cm³ |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. particle size | 5 µm |
| Weight | 0.975 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Die cast zinc |
- Precise pressure control of the output pressure
- High performance
- Flexible
- Increased reliability
| Manufacturer Nr. | 0821300411 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.975000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






