Aventics 5/3-directional valve, Series IS12, size 2 0820228103 DISTRIBUTEUR DIST ISO2 PN 5/3CY
€210.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820228103
Manufacturer Nr.
0820228103
DISTRIBUTEUR DIST ISO2 PN 5/3CY
Frequently Bought Together
-
This Item:
€210.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series 581, size 3 5813293430 V581-5/2DS-230AC-I3-2CNO-HNX-AA-X-S-T1
€352.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480665196 PRA-DA-032-0510-0-2-2-1-1-1-BAS
€141.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Nominal flow Qn | 1800 l/min |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Connection type | Plate connection |
| Working pressure min. | -0.9 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Version | ISO 2 |
| Pilot | External |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Control pressure min. | 2.8 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
| version pneumatic port | Pressurized Center |
| Compressed air connection | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
- Qn max. 2500 l/min
- Electrical. control
- Pneumatic control
- Width: 42 mm, 56 mm
| Manufacturer Nr. | 0820228103 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.550000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




