Aventics 5/2-directional valve, Series HF03-LG 0820055001 HF03 - 5/2AR - 024DC
€115.01
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820055001
Manufacturer Nr.
0820055001
HF03 - 5/2AR - 024DC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€115.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480060560 167-DA-080-0270-DM00-0000SCW0000-0000S0S
€463.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/3-directional valve, Series 581, size 4 5814521600 V581-5/3EC-048DC-I4-2P22-HBX-AA-X-C-T1
€622.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 850 l/min |
| Working pressure min. | -0.9 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -15% / +20% |
| Manual override | with detent |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | External |
| Certificates | UR (Underwriters Laboratories) |
| Pilot valve width | 16 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Connection type | Plate connection |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Control pressure min. | 2.5 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
- Modular design with up to 32 valves and 32 coils
- High flow rate with up to 850 l/min
- Pilot valve with 0.35 W per coil
- Optimized weight due to plastic base and end plates
- Direct mounting on assembly system profiles
- High connectivity through Multipol or Fieldbus connection
- Integrated fittings and all connections pointed in one direction
| Manufacturer Nr. | 0820055001 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.080000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





