Aventics 5/3-directional valve, Series IS12, size 2 0820028278 ISO2 ELEC DVV3 24V-DC
€354.01
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820028278
Manufacturer Nr.
0820028278
ISO2 ELEC DVV3 24V-DC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€354.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series 581, size 1 5811231000 V581-5/2DP-I1-AIR-AA-X-T1
€110.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480158092 RTC-DA-016-2000-BV-MBM00S007LP000P0P0
€593.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 2400 l/min |
| Switching principle | 5/3 |
| Version | Closed Center |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Working pressure min. | -0.9 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Manual override | with detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | M12 |
| Electr. connection | 3-pin |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | External |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 15 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
- Qn max. 2500 l/min
- Electrical. control
- Pneumatic control
- Width: 42 mm, 56 mm
| Manufacturer Nr. | 0820028278 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.500000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




