Aventics 5/2-directional valve, Series IS12, size 1 0820024054 ED 5/2 ISO1 110/50
€162.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820024054
Manufacturer Nr.
0820024054
ED 5/2 ISO1 110/50
Frequently Bought Together
-
This Item:
€162.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480665269 PRA-DA-100-0440-0-2-2-5-1-1-BAS
€420.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0820035992 5/3 G1/4 NO COIL
€395.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 1060 l/min |
| Switching principle | 5/2 |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 110 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 110 V |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +10% |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -10% / +10% |
| Manual override | without detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | Internal |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 30 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Return | with air spring return |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot input | Base plate ISO 5599-1 |
- Qn max. 2500 l/min
- Electrical. control
- Pneumatic control
- Width: 42 mm, 56 mm
| Manufacturer Nr. | 0820024054 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.380000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



