Aventics Coil, Series CO1 0498318800 CO1-FORM_BI-024DC-2,0W-22MM
€31.70
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0498318800
Manufacturer Nr.
0498318800
CO1-FORM_BI-024DC-2,0W-22MM
Frequently Bought Together
-
This Item:
€31.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics E/P pressure regulator, Series ED07 R414009641 ED07-000-002-020-2M12B
€2,712.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480759295 AV-AV05X18-PROFIBUSDP
€3,700.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Coil width | 22 mm |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Connector standard | ISO 6952 |
| Protection class | IP65 |
| Duty cycle ED | 100 % |
| Electrical connection 2 | Plug |
| Electrical connection | Form B, industry |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Power consumption DC | 2 W |
| Weight | 0.051 kg |
- Coil widths 15, 22 and 30 mm
- Electrical connections: M8, form A, form B, form BI, Form C
- ATEX
- Operational voltages 12, 24, 48, 110, 220 VDC or 24,110,230 VAC
| Manufacturer Nr. | 0498318800 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.051000 |
| HS-Code | 85059090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




