Aventics Coil, Series CO1 0498316905 CO1-FORM_BI-024AC-8,0VA-22MM
€31.70
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0498316905
Manufacturer Nr.
0498316905
CO1-FORM_BI-024AC-8,0VA-22MM
Frequently Bought Together
-
This Item:
€31.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R432027184 1/2 NPT
€40.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R432037646 Endplatte links
€82.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Coil width | 22 mm |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Connector standard | ISO 6952 |
| Protection class | IP65 |
| Duty cycle ED | 100 % |
| Electrical connection 2 | Plug |
| Electrical connection | Form B, industry |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 24 V |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +10% |
| Holding power AC 50 Hz | 8 VA |
| Switch-on power AC 50 Hz | 10 VA |
| Weight | 0.054 kg |
- Coil widths 15, 22 and 30 mm
- Electrical connections: M8, form A, form B, form BI, Form C
- ATEX
- Operational voltages 12, 24, 48, 110, 220 VDC or 24,110,230 VAC
| Manufacturer Nr. | 0498316905 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.054000 |
| HS-Code | 85059090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



