Aventics Modular scraper system 0496401603 MSS-080/100-MET-FPM
€109.32
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0496401603
Manufacturer Nr.
0496401603
MSS-080/100-MET-FPM
Frequently Bought Together
-
This Item:
€109.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480329754 AS2-ACC-G038
€711.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480755435 AV-AESX1-AV03X5-PROFIBUSDP
€1,784.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| For series | PRA, TRB, CCL-IS |
| Application area | Chemical industry, Sugar production, Steel construction, Automotive industry, Woodworking industry |
| Piston Ø | 80 mm, 100 mm |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 150 °C |
| Medium | Compressed air |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
| Housing material | Aluminum |
| Surface | anodized |
| Piston rod seal | Fluorocaoutchouc |
| Scraper | Brass |
- Ø 32 mm ... 320 mm
- For series PRA, TRB, CCL-IS, IST
| Manufacturer Nr. | 0496401603 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.110000 |
| HS-Code | 84129080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




