Aventics Modular scraper system 0496401506 MSS-050/063-MET-FPM
€101.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0496401506
Manufacturer Nr.
0496401506
MSS-050/063-MET-FPM
Frequently Bought Together
-
This Item:
€101.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480744197 AV-AV03X8-IO-LINK
€1,270.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480148092 PRA-DA-050-0025-0-2-2-4-1-1-BAS
€139.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| For series | PRA, TRB, CCL-IS |
| Application area | Chemical industry, Sugar production, Steel construction, Automotive industry, Woodworking industry |
| Piston Ø | 50 mm, 63 mm |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 150 °C |
| Medium | Compressed air |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
| Housing material | Aluminum |
| Surface | anodized |
| Piston rod seal | Fluorocaoutchouc |
| Scraper | Brass |
- Ø 32 mm ... 320 mm
- For series PRA, TRB, CCL-IS, IST
| Manufacturer Nr. | 0496401506 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84129080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



