Aventics Modular scraper system 0496401107 MSS-032-PTFE-NBR
€79.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0496401107
Manufacturer Nr.
0496401107
MSS-032-PTFE-NBR
Frequently Bought Together
-
This Item:
€79.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480658708 PRA-DA-080-0320-0-2-2-1-1-1-ACC
€338.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480677790 CVI-PRA-DA-063-0205-0-2-1-4-0-F18-1-B
€565.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| For series | PRA, TRB, CCL-IS |
| Application area | Textile industry, Food industry, Chemical industry, Sugar production |
| Piston Ø | 32 mm |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
| Housing material | Aluminum |
| Surface | anodized |
| Piston rod seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Scraper | Polytetrafluorethylene |
- Ø 32 mm ... 320 mm
- For series PRA, TRB, CCL-IS, IST
| Manufacturer Nr. | 0496401107 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84129080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



