Aventics Pilot valve 0493838601 15MM-IP67-M8-5000MM-UL
€210.68
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0493838601
Manufacturer Nr.
0493838601
15MM-IP67-M8-5000MM-UL
Frequently Bought Together
-
This Item:
€210.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480728638 HF03-LG-10-40
€2,437.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480730005 HF03-LG-14-40
€3,631.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Manual override | without detent |
| Pilot valve width | 15 mm |
| Power consumption DC | 2.2 W |
| Cable length | 5 m |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Protection class with connection | IP67 |
| LED status display | Green |
| Duty cycle | 100 % |
| Weight | 0.1 kg |
| Manufacturer Nr. | 0493838601 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 85059090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




