Aventics Pilot valve 0493818902 3/2NC-22MM-2W-NO_COIL
€72.94
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0493818902
Manufacturer Nr.
0493818902
3/2NC-22MM-2W-NO_COIL
Frequently Bought Together
-
This Item:
€72.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 8913004904 HOHLSCHRAUBE G1/4
€10.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480163051 PRA-DA-100-0160-0311111100000000000000-B
€298.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Manual override | with detent |
| Pilot valve width | 22 mm |
| Power consumption DC | 2 W |
| Power consumption | Low power consumption |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Protection class with connection | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| Weight | 0.03 kg |
| Manufacturer Nr. | 0493818902 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.030000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






