Norgren R82G-2GK-RMG. Excelon Plus General Purpose Regulator, G1/4", 0.3-10 bar, integrated gauge
€44.19
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-R82G-2GK-RMG
Manufacturer Nr.
R82G-2GK-RMG
Reduced weight and size
Flush mounted integrated gauge
A flexible modular system
Tamper proof options using built in padlock
Frequently Bought Together
-
This Item:
€44.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren B92G-NNK-AT1-RMG Filterregler Excelon Pro
€88.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren BL92-231G F-Regler/Oeler Excelon Pro
€166.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -4 ... 149 °F |
| Port Size | G1/4 |
| Gauge | Integrated gauge |
| Maximum Inlet Pressure | 20 bar |
| Outlet Pressure Adjustment | 0.3 ... 10 bar |
| Relieving / Non Relieving | Relieving |
| Certification - REACH | Available on request |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51050401 |
| Classification - HS Code | 84812090 |
| Classification - HTS Code | 8481200050 |
| Classification - MIL Spec | Available on request |
| Classification - UNSPCS Code | 27131603 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 47 mm |
| Dimensions - Length | 115 mm |
| Dimensions - Width | 56 mm |
| Range | R82G |
| Series | Excelon Plus |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | R82G-2GK-RMG |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84811099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



