Norgren 11-818-998. 11-818 Series precision pressure regulator, G1/4, 0.02-0.5 bar, without gauge
€252.23
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-11-818-998
Manufacturer Nr.
11-818-998
Precision instruments with integral pilot to ensure very close pressure control in a compact form
Unit double filters air before reaching pilot valve to help prevent leakage and malfunction
Panel mounting facility
Frequently Bought Together
-
This Item:
€252.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren F64G-NNN-MM3
€97.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 01-05-01004 EL-ÖL-KONTROLLE 1L
€1,125.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 ... 70 °C |
| Port Size | G1/4 |
| Gauge | No gauge |
| Maximum Inlet Pressure | 8 bar |
| Outlet Pressure Adjustment | 0.02 ... 0.5 bar |
| Relieving / Non Relieving | Relieving |
| Materials - Adjusting Knob | Acetal resin |
| Materials - Body | Zinc alloy |
| Materials - Bonnet | Zinc alloy |
| Materials - Elastomers | Synthetic rubber |
| Range | 11-818 |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 11-818-998 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84811099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






