Norgren 11-818-100. 11-818 Series precision pressure regulator, G1/4, 0.07-4 bar, without gauge
€217.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-11-818-100
Manufacturer Nr.
11-818-100
Precision instruments with integral pilot to ensure very close pressure control in a compact form
Unit double filters air before reaching pilot valve to help prevent leakage and malfunction
Panel mounting facility
Frequently Bought Together
-
This Item:
€217.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren BL68-822 W-Einheit 40My 0,4-8 G1
€901.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren T68H-4GB-B2N Absperrventil G1/2
€222.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 ... 70 °C |
| Port Size | G1/4 |
| Gauge | No gauge |
| Maximum Inlet Pressure | 10 bar |
| Outlet Pressure Adjustment | 0.07 ... 4 bar |
| Relieving / Non Relieving | Relieving |
| Materials - Adjusting Knob | Acetal resin |
| Materials - Body | Zinc alloy |
| Materials - Bonnet | Zinc alloy |
| Materials - Elastomers | Synthetic rubber |
| Certification - ATEX | Yes |
| Certification - REACH | Available on request |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51050402 |
| Classification - HS Code | 84811099 |
| Classification - HTS Code | 8481100040 |
| Classification - MIL Spec | Unavailable |
| Classification - UNSPCS Code | 27131603 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 54 mm |
| Dimensions - Length | 127 mm |
| Dimensions - Width | 54 mm |
| Range | 11-818 |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 11-818-100 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84811099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





