Norgren R27-230-RNLG. R27 Series precision pressure regulator, G1/4, 0.14-8 bar, without gauge
€1,215.97
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-R27-230-RNLG
Manufacturer Nr.
R27-230-RNLG
High precision regulator using a control chamber instead of a spring, so increasing its sensitivity to any variations and eliminating any spring hysteresis
Perfect for dead-end applications
Excellent long term stability
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,215.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 74504-51 Winkel
€23.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren BL68-808 W-Einheit 40My 0,4-8 G1
€685.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 70 °C |
| Port Size | G1/4 |
| Gauge | No gauge |
| Gauge Port | G1/4 |
| Maximum Inlet Pressure | 10 bar |
| Outlet Pressure Adjustment | 0.14 ... 8 bar |
| Relieving / Non Relieving | Relieving |
| Operation | Lever |
| Materials - Body | Zinc |
| Materials - Bonnet | Zinc |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Range | R27 |
| Series | Watson Smith |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | R27-230-RNLG |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84811099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






