Norgren 18-015-990. Gauges
€44.12
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-18-015-990
Manufacturer Nr.
18-015-990
Monitor pressures in a compressed air system for optimum efficiency
Frequently Bought Together
-
This Item:
€44.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren NE/10211 Schmiereinheit
€2,665.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren C64S-D0053 FILTEREINHEIT
€374.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Operating Temperature | -20 ... 65 °C |
|---|---|
| Port Size | R1/8 |
| Nominal Diameter | 40 mm |
| Relieving / Non Relieving | Relieving |
| Scale (bar) | 0 ... 4 bar |
| Scale (MPa) | 0 ... 0.4 MPa |
| Scale (psi) | 0 ... 58 psi |
| Certification - REACH | Available on request |
| Certification - RoHS Compliant | Available |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51030791 |
| Classification - HS Code | 90262040 |
| Classification - HTS Code | 9026200090 |
| Classification - MIL Spec | Unavailable |
| Classification - UNSPCS Code | 40141616 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Length | 45 mm |
| Range | 18-015 |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 18-015-990 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 90262040 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



