Norgren F64L-NNN-AR0. Oil vapour removal filter
€475.73
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-F64L-NNN-AR0
Manufacturer Nr.
F64L-NNN-AR0
F64B/F64L are ‘dual function’ products incorporating an oil removal element (bottom) and an oil vapour removal element (top)
Ultra high efficiency coalescing filters with active carbon pack
Carbon pack assists in the removal of hydro-carbon gases and odours
High intensity blue colour change indication (64 Series)
Frequently Bought Together
-
This Item:
€475.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren C64S-D0078 Filter-Reglereinheit
€449.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren F64G-3GD-AD2 DRUCKLUFTFILTER 25MY
€695.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -4 ... 149 °F |
| Port Size | Without Yoke |
| Drain Type | Auto drain |
| Maximum Inlet Pressure | 17 bar |
| Materials - Body | Zinc alloy |
| Materials - Bowl | Zinc |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Materials - Filter Element | Activated carbon and polycarbonate |
| Certification - ATEX | Yes |
| Certification - REACH | Available |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51050301 |
| Classification - HS Code | 84213925 |
| Classification - HTS Code | 8421399040 |
| Classification - MIL Spec | Unavailable |
| Classification - UNSPCS Code | 40161505 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 71 mm |
| Dimensions - Length | 352 mm |
| Dimensions - Width | 71 mm |
| Weight | 1.96 kg |
| Range | F64L |
| Series | Olympian Plus |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | F64L-NNN-AR0 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84213925 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






