Norgren R17-600-RNLG. R17 Series general purpose regulator, G3/4, 0.3-8.5 bar, without gauge
€335.30
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-R17-600-RNLG
Manufacturer Nr.
R17-600-RNLG
Accurate and quick response to changes in flow demand and line pressure variations
Balanced valve minimizes effect of changes in inlet pressure on outlet pressure
Standard relieving models allow reduction of outlet pressure even when the system is dead-ended
Full flow gauge ports
Low torque, non-rising adjusting knob
Integral locking device on knob adjustment
Can be serviced without removal from the air line
Frequently Bought Together
-
This Item:
€335.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren F18-C00-A3DG. F18 Series general purpose filter, G2, automatic drain, 40µm filter element
€1,215.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren T13-614-T2AD Absperrventil G3/4
€509.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -30 ... 175 °F |
| Port Size | G3/4 |
| Gauge | External gauge |
| Gauge Port | 1/4" NPTF |
| Maximum Inlet Pressure | 20 bar |
| Outlet Pressure Adjustment | 5 ... 125 psi |
| Materials - Body | Aluminium |
| Materials - Bonnet | Aluminium |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Range | R17 |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | R17-600-RNLG |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 90322000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





