Norgren F68V-NNN-EMA. Olympian Plus oil vapour removal filter, without yoke, closed bowl
€467.17
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-F68V-NNN-EMA
Manufacturer Nr.
F68V-NNN-EMA
Adsorbing type activated carbon element removes oil vapours and most hydrocarbon odours
Frequently Bought Together
-
This Item:
€467.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren F64G-4GN-MD1 Druckluftfilter 5My G1/2
€181.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 18-001-974 Winkel 1/4Npt Al
€51.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 65 °C |
| Maximum Inlet Pressure | 17 bar |
| Materials - Body | Aluminium |
| Materials - Bowl | Diecast aluminium |
| Materials - Elastomers | Synthetic rubber |
| Materials - Filter Element | Vapour removal |
| Range | F68V |
| Series | Olympian Plus |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | F68V-NNN-EMA |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84213925 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




