Norgren 17-816-998. Drip Leg Drain
€332.32
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-17-816-998
Manufacturer Nr.
17-816-998
Fully automatic unit that can drain liquid from low points in compressed air systems
Frequently Bought Together
-
This Item:
€332.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren F68H-NNN-AU0. Olympian Plus high flow oil removal filter, without yoke, automatic drain, 0,01µm filter element
€704.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren B64G-2GK-MD3-RMN F-REGLER 40MY 0,3-10 G1/4
€220.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Port Size | G1/2 |
| Maximum Inlet Pressure | 17 bar |
| Materials - Body | Metal |
| Materials - Elastomers | Synthetic rubber |
| Certification - REACH | Available on request |
| Certification - RoHS Compliant | Available |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51051205 |
| Classification - HS Code | 84213925 |
| Classification - HTS Code | 8421399040 |
| Classification - MIL Spec | Available on request |
| Classification - UNSPCS Code | 40141765 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Length | 170 mm |
| Range | 17-816 |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 17-816-998 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84813099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









