Norgren 17-816-999. Drip Leg Drain
€297.93
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-17-816-999
Manufacturer Nr.
17-816-999
Fully automatic unit that can drain liquid from low points in compressed air systems
Frequently Bought Together
-
This Item:
€297.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren B05-233-M1LA. B05 Series stainless steel filter/regulator, 1/4 PTF, 0.3-8.5 bar, manual drain, 5µm filter element, without gauge
€460.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 74507-50. Porting Block - Olympian 64 Series
€73.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 50 °C |
| Port Size | G1/2 |
| Maximum Inlet Pressure | 10 bar |
| Materials - Body | Metal |
| Materials - Elastomers | Synthetic rubber |
| Certification - REACH | Available on request |
| Certification - RoHS Compliant | Available |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51051205 |
| Classification - HS Code | 84213925 |
| Classification - HTS Code | 8421399040 |
| Classification - MIL Spec | Available on request |
| Classification - UNSPCS Code | 40141765 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Length | 162 mm |
| Range | 17-816 |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 17-816-999 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84813099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




