Norgren 24A510838. Push-On Tube Fittings
€10.47
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-24A510838
Manufacturer Nr.
24A510838
Ideal for use on vacuum systems
For simple quick connection of pneumatic circuits
Neat, compact design
Precision machined for complete reliability
Corrosion resistant
Unique barb shape ensures good grip on tube even if fitting is tightened by hand
Ideal for use in confined spaces where tight bend radii are required
Tubing nuts included
Frequently Bought Together
-
This Item:
€10.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 100230805. Pneufit Unequal Stem
€5.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren PU311000428. Pneuflex Tubing
€82.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -18 ... 70 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 10 bar |
| O/D Tube | 8 mm |
| I/D Tube | 6 mm |
| Shape | Banjo |
| Range | 24 |
| Series | Push On Fitting |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 24A510838 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







