Norgren F07-200-A3TG. F07 Series general purpose filter, G1/4, automatic drain, 40µm filter element
€45.81
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-F07-200-A3TG
Manufacturer Nr.
F07-200-A3TG
Direct ported filters with high water removal efficiency
Automatic drains supplied as standard
High flow miniature unit
Transparent bowl for 360° visibility
Frequently Bought Together
-
This Item:
€45.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren PTH-201-A3QG W-Einheit 40My 0,3-7 G1/4
€135.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren BL74-611G W-Einheit 40My 0.3-10
€1,205.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -30 ... 125 °F |
| Port Size | G1/4 |
| Drain Type | Auto drain |
| Filter Element | 40 μm |
| Maximum Inlet Pressure | 10 bar |
| Materials - Body | Zinc |
| Materials - Elastomers | Neoprene |
| Materials - Filter Element | Sintered polypropylene |
| Certification - REACH | Available |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51050301 |
| Classification - HS Code | 84149000 |
| Classification - HTS Code | 8414909090 |
| Classification - MIL Spec | Available on request |
| Classification - UNSPCS Code | 40161505 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 37 mm |
| Dimensions - Length | 104 mm |
| Dimensions - Width | 42 mm |
| Range | F07 |
| Series | 07 Series |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | F07-200-A3TG |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84213925 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






