Norgren F72V-2GN-ETC. Excelon oil vapour removal filter, G1/4, closed bowl, 0.003 mg/m³ oil content
€196.81
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-F72V-2GN-ETC
Manufacturer Nr.
F72V-2GN-ETC
This product has been superseded, see below
Frequently Bought Together
-
This Item:
€196.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren L72M-2GP-EDN. Excelon micro fog lubricator, G1/4, closed bowl
€180.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren F73G-4GN-QP1. Excelon general purpose filter, G1/2, manual drain, 5µm filter element
€235.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -29 ... 125 °F |
| Port Size | G1/4 |
| Drain Type | Closed bowl |
| Maximum Inlet Pressure | 10 bar |
| Materials - Body | Zinc |
| Materials - Bowl | Polycarbonate |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Materials - Filter Element | Activated carbon and polycarbonate |
| Certification - REACH | Available |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51050304 |
| Classification - HS Code | 84149000 |
| Classification - HTS Code | 8414909090 |
| Classification - MIL Spec | Available on request |
| Classification - UNSPCS Code | 40161505 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 49 mm |
| Dimensions - Length | 133 mm |
| Dimensions - Width | 51 mm |
| Weight | 0.52 kg |
| Range | F72V |
| Series | Excelon |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | F72V-2GN-ETC |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84213925 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






