Norgren 3063702. Inline valves - manual/mechanical
€161.21
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-3063702
Manufacturer Nr.
3063702
Wide range of operators
Suitable for multi-directional flow and dual supply applications
High flow capacity
Lightweight corrosion resistant materials
Frequently Bought Together
-
This Item:
€161.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren SPG/94005/172/NH/10 VENTIL UM/22456 24VDC
€1,584.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren V51B611A-A219J. Inline Valves - Solenoid
€180.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 32 ... 158 °F |
| Operating Pressure | -0.9 ... 10 bar |
| Port Size | G1/4 |
| Actuation | Lever/Lever |
| Function | NC |
| Operation | 3/2 |
| Materials - Body | Zinc |
| Materials - Seals | Nitrile rubber |
| Certification - REACH | Available on request |
| Certification - RoHS Compliant | Available |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51030190 |
| Classification - HS Code | 84812090 |
| Classification - HTS Code | 8481200050 |
| Classification - MIL Spec | Unavailable |
| Classification - UNSPCS Code | 40141609 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 21 mm |
| Dimensions - Length | 80 mm |
| Dimensions - Width | 93 mm |
| Weight | 0.2 kg |
| Range | Super X |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 3063702 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84818059 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




